Pogoda

 Kamery on-line

  Nartorama Patyczak

 Trasy rowerowe

  Zieleniec trasy biegowe

 Kalendarz zima 2013/2014

     
  Zieleniec - kalendarz 27 grudnia 2013
  Dziecięcy Puchar Orlicy
  Edycja Bożonarodzeniowa
  Zieleniec - kalendarz 19 stycznia 2014
  FIS World Snow Day - Światowy Dzień Śniegu
  Zieleniec - kalendarz 25 stycznia 2014
  Dziecięcy Puchar Orlicy
  I edycja - śląska
  Zieleniec - kalendarz 5 lutego 2014
  Akademickie Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Narciarstwie Zjazdowym i Snowboardzie
  Zieleniec - kalendarz 9 lutego 2014
  Family Cup - Mistrzostwa Opolszczyzny w Narciarstwie i Snowboardzie
  Zieleniec - kalendarz 22 lutego 2014
  Dziecięcy Puchar Orlicy
  II edycja - dolnośląska
  Zieleniec - kalendarz 1-2 marca 2014
  Bezpieczna Zima w Górach
  Ogólnopolska akcja pod patronatem GOPR
  Zieleniec - kalendarz 9 marca 2014
  XXVIII Memoriał im. Bronisława Haczkiewicza
  Dwubój: GS + jazda techniczna
  Zieleniec - kalendarz 9 marca 2014
  Zawody Regionalne SITN PZN (GS)
  Zieleniec - kalendarz 16 marca 2014
  Dziecięcy Puchar Orlicy
  edycja finałowa
     

 Ogłoszenia

 Sponsor stacji

       
  Lech - sponsor stacji
       

O Zieleńcu

Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organiźmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilośc opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży blisko 150 dni. Zieleniec oferuje 28 wyciągów. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest 10 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechnia z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.

Dojazd do Zieleńca

Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej wziąć sobie jako punkt odniesienia Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) skręcamy z międzynarodówki E67 w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt). Od tego momentu do Zieleńca mamy ok. 8 km.


Pokaż Zieleniec na większej mapie

 

Cyklobusy

Mowa o projekcie, w ramach którego turyści piesi i rowerowi dowożeni są w Góry Orlickie autobusami z przyczepą na rowery, a trasy i godziny połączeń są dostosowane do zapotrzebowania turystów. Już od dwóch lat cyklobus kursuje również na linii międzynarodowej do Polski. Linie autobusowe przeznaczone są dla turystów pieszych i rowerowych i kursują po całym terytorium Gór Orlickich i ich przedgórza. Kursują od maja do września w weekendy i święta.

Przewozy organizują przewoźnicy, którzy posiadają licencje na dane połączenia. Cyklobusy zapewniają spółki AUDISBUS, s.r.o. Rychnov nad Kněžnou (4 linie, 18 połączeń), ORLOBUS, a.s. Nové Město nad Metují (5 linii, 22 połączeń) oraz ČSAD Ústí nad Orlicí (1 linia, 2 połączenia). Autobusy jeżdżą z turystyczną przyczepą, a w jednym przypadku kursuje tylko autobus z możliwością przewożenia rowerów.

Turyści rowerowi mogą bez kłopotów korzystać ze wszystkich tych połączeń, mając pewność, że cyklobusy na siebie nawiązują. Połączenia cyklobusów są również dopasowane do połączeń kolejowych Kolei Czeskich. Linie autobusowe są skorelowane z pociągami.

Okres kursowania: 29.05. - 28.09. 2011r. w soboty, niedziele i święta.

Szczegółowy rozkład jazdy cyklobusów oraz mapa (PDF).

Kościół Św. Anny

Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w 1762 r. Neoromański obiekt wybudował w 1902 r. ksiądz Augustyn Grund (notariusz arcybiskupi, a w latach 1890 - 1916 proboszcz w Zieleńcu). Kościół był konsekrowany 4 października 1904 r. przez kardynała, arcybiskupa Pragi.

Jest to kamienna budowla jednonawowa, z półkolistą absydą i kruchtą, do której prowadzi kamienny neoromański portal. Posiada masywną wieżę zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wewnątrz przykryty drewnianym stropem. Kościół kryty jest gontem. Znany był powszechnie jako najwyżej położony kościół w Prusach, a obecnie jest to najwyżej położony kościół w Sudetach! Posiada dość bogate wyposażenie wnętrza: kamienne ołtarze i ambona z 1905 r., chrzcielnica kamienna z 1905 r. ze starszą późnobarokową pokrywą z 1790 r., rzeżby drewniane i kamienne z początku XX w. oraz obrazy olejne z XIX i początku XX w. Przy kościele stoi kamienna kolumna maryjna z figurą Matki Boskiej z 1862 r. i krzyż z 1866 r.

Kościół Św. Anny w Zieleńcu

Dziś kościołem w Zieleńcu jak również w Lasówce i Mostowicach opiekują się Franciszkanie. Poniżej podajemy porządek mszy świętych w tych kościołach:

Zieleniec:
- od Wielkanocy do Bożego Narodzenia w dni powszednie godz. 18:00, w niedziele godz. 12:00
- od Bożego Narodzenia do Wielkanocy w dni powszednie godz. 17:00, w soboty godz. 19:00, w niedziele godz. 12:00 i 17:00

Lasówka:
- w niedziele godz. 10:15
- w dni powszednie od Wielkanocy do Wszystkich Świętych godz. 18:00

Mostowice:
- w niedziele godz. 9:00

Klasztor Franciszkanów
Zieleniec 76
57-340 Duszniki Zdrój
tel. 74-8669450 lub 696 765 126