facebook
ARTYKUŁ

O Zieleńcu

Zieleniec Ski Arena to jeden z największych i najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńca przyjeżdżają pasjonaci białego szaleństwa nie tylko z całej Polski, ale i sąsiednich Czech czy Niemiec, a sam ośrodek jest regularnie nagradzany w rozmaitych plebiscytach i konkursach.

Położenie

Stacja narciarska swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowemu położeniu. Wpisana pomiędzy szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich i leżąca na wysokości 800-960 metrów jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w Polsce. Dodatkową atrakcją ośrodka są piękne widoki, które dostarczają niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku.

Mikroklimat i sezon narciarski

Jednym z najważniejszych atutów i czynnikiem wyróżniającym Zieleniec na mapie ośrodków narciarskich w Polsce jest specyficzny, zbliżony do alpejskiego mikroklimat. Jego wyjątkowość związana jest z unikalnym w skali regionu układem ciśnieniowym mas powietrza, dzięki któremu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. A to poprawia nasze samopoczucie, pozwala szybciej się regenerować i efektywniej odpoczywać.

Dzięki unikalnemu klimatowi w Zieleńcu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek

Kolejnym atutem ośrodka związanym z wyjątkowym jego położeniem oraz unikalnym klimatem są warunki narciarskie. Duża ilość opadów (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży tu blisko przez 150 dni w roku. Jeśli więc zima przychodzi na przełomie listopada i grudnia, to zwykle można jeździć w Zieleńcu jeszcze nawet w trakcie wielkanocnych świąt.

Jednak Zieleniec to nie tylko stacja narciarska, ale i miejsce doskonałe do wypoczynku przez cały rok, szczególnie dla rodzin z najmłodszymi pociechami i świetna baza wypadowa w inne ciekawe miejsca Kotliny Kłodzkiej. Góry Orlickie i Bystrzyckie doskonale nadają się na całodzienne wędrówki, które nie będą z pewnością zbyt dużym wyzwaniem również dla najmłodszych.

Atrakcje, imprezy wydarzenia

Zieleniec Ski Arena to stacja tętniąca życiem przez cały sezon narciarski. Już wraz z początkiem pierwszych opadów śniegu i otwarciem wyciągów startuje akcja Free Ski, która uprawnia narciarzy nocujących w ośrodku do darmowego korzystania z wyciągów i kolei (szczegóły akcji na stronie internetowej).

Hucznie zwykle obchodzone jest samo uroczyste otwarcie sezonu, które zwykle ma miejsce na początku grudnia. W tym miejscu ważne są jedna dwa zastrzeżenia – wszystko zależy oczywiście od panującej w Zieleńcu aury. Jest i jednak dobra wiadomość – często niektóre wyciągi uruchamiane są nawet wcześniej. Ośrodek zawsze pełną gotowość sprzętową szykuje właśnie na drugą połowę listopada i jeśli tylko temperatura na stałe zagości poniżej zera, pełną parą uruchamiane są śnieżne armatki.

Każdego roku Zieleniec Ski Arena zaprasza do spędzenia w ośrodku Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. Liczne atrakcje, imprezy towarzyszące, pasterka, koncerty kapel góralski, wspólne kolędowanie i biesiadowanie oraz oczywiście szusowanie do późnych godzin wieczornych (a w przypadku Sylwestra nawet nocnych) – to wszystko Zieleniec gwarantuje, zapewniając do tego oczywiście niezwykłą atmosferę, której naprawdę na próżno szukać w większości miejsc w Polsce. Dodajmy także, że coraz bardziej popularne staje się w Zieleńcu spędzanie również świąt Wielkanocnych, w trakcie których przeważnie panują tu jeszcze doskonałe warunki narciarskie.

Ale Zieleniec to także szereg zawodów, do udziału w których zapraszani są przedstawiciele wszystkich pokoleń niezależnie od stopnia zaawansowana jeśli chodzi o narciarskie czy snowboardowe umiejętności. Dziecięcy Puchar Orlicy – jedna z najważniejszych imprez narciarskich w regionie, Memoriał Bronisława Haczkiewicza w narciarstwie alpejskim czy Mistrzostwa Polski trenerów i instruktorów snowboardu to zawody, które już na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych imprez sportów zimowych w regionie.

Przewodnik po trasach narciarskich Zieleńca [POBIERZ]

zieleniec-historia-zima-o-zielencu-08
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-07
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-06
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-04
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-03
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-02
zieleniec-historia-zima-o-zielencu-01

Przyciskając wyślij zgadzasz się na warunki umowy

Znajdziesz nas tutaj: