facebook

UNKNOWN

25 lat Dziecięcego Pucharu Orlicy

 

Minęło już ćwierć wieku, odkąd po raz pierwszy na trasę w sezonie 1994/1995 ruszyli pierwsi zawodnicy. Czas leci nieubłaganie, pewne rzeczy jednak się nie zmieniają. Tak jest między innymi z Dziecięcym Pucharem Orlicy, który i w tym sezonie będzie oczywiście w Zieleńcu rozgrywany.

Wszystko ma swoją historię, wspomnienia, pierwsze doświadczenia. Nie inaczej jest z najstarszym w okolicy cyklem zawodów narciarskich dla dzieci, którego pierwsza, rozgrywana przed 25 laty edycja, odbywała się pod auspicjami wrocławskiej AWF i YMCA, czyli Young Men’s Christian Association (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej).

Bez wsparcia zakładu pracy ani rusz!

Sam cykl zorganizowany został z coraz silniejszej potrzeby propagowania narciarstwa i zwiększania dostępności tej pięknej dyscypliny sportu oraz przede wszystkim szkolenia młodzieży. Na początku lat 90-tych rynek komercyjnego szkolenia praktycznie nie istniał – naukę można było pobierać niemal wyłącznie za pośrednictwem zakładów pracy lub przy wsparciu Akademii Wychowania Fizycznego.

Powstała w tym czasie szkoła narciarstwa T&T postanowiła więc zaradzić zaistniałej sytuacji i zwiększyć dostępność zarówno samego nauczania jak i sportowej rywalizacji młodzieży niekoniecznie związanej z tym czy innym zakładem pracy.

Sprawdzająca się od lat formuła

Nazwę DPO, czyli Dziecięcego Pucharu Orlicy zawody przyjęły od edycji drugiej w sezonie 1995/1996. Początkowo były one rozgrywane na stokach Mieszko, gdzie mieściła się szkoła T&T. Natomiast od sezonu 2012/2013 wszystkie zmagania organizowane są już na stoku Winterpolu przy wyciągu W5.

Obraz20
Obraz19
Obraz18
Obraz17
Obraz16
Obraz15
Obraz14
Obraz13
Obraz12
Obraz11
Obraz10
Obraz9
Obraz8
Obraz7
Obraz6
Obraz5
Obraz4
Obraz3
Obraz2

Niemal od samego początku koncepcja zawodów nie uległa zmianie, choć kiedyś, na próbę, dzieci losowały pary i startowały równolegle. Ale że wiele w tym przypadku zależało od szczęścia (losowania) a nie od umiejętności, to w kolejnych latach zrezygnowano z tego systemu.

Nauka jazdy zaczyna się w Zieleńcu!

Dziecięcy Puchar Orlicy doskonale wpisuje się w jeden z najważniejszych celów, jaki stawiają przed sobą od lat właściciele ośrodka – aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży oraz konsekwentne ich szkolenie w kwestii narciarskich i snowboardowych umiejętności.

Sportowa rywalizacja jest tego procesu istotnym elementem, a całemu cyklowi towarzyszy też kapitalna, rodzinna atmosfera i mnóstwo dziecięcego uśmiechu. Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie szerokich, zielenieckich stoków, które tworzą idealną przestrzeń do sportowych zmagań przy jednoczesnym nabieraniu wprawy przez samych zawodników.

Tegoroczna edycja już tradycyjnie składać się będzie z pięciu rund. Pierwsza, Bożonarodzeniowa, rozegrana zostanie 28 grudnia, finałowa 14 marca. Wszystkie szczegóły dotyczące Dziecięcego Pucharu Orlicy – terminy, formularze zapisów, i regulaminy – znajdziecie na dedykowanej zawodom stronie internetowej:

www.dpo.zieleniec.pl

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Znajdziesz nas tutaj: