facebook

Zieleniec latem

Disc Golf Park

JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI KOTLINY KŁODZKIEJ

Czym jest disc golf? Jak w niego grać? Jakie są zasady i czy można się przy tym dobrze bawić i aktywnie spędzać czas? Żeby odpowiedzieć na te wszystkim pytania i przekonać się, że disc golf to naprawdę kapitalna rozrywka, koniecznie trzeba w tym celu odwiedzić Zieleniec. Dodajmy, że to jedyne takie miejsce w Polsce.

Na czym więc polega gra? Disc golf bazuje na zasadach klasycznego golfa, z tą różnicą, że zamiast piłką do dołka trafić należy dyskiem do specjalnego kosza. Zadaniem graczy jest przejście całego pola, wykonując jak najmniejszą liczbę rzutów. Podobnie jak w golfie tradycyjnym, zaczynamy rzutem z „tee”, każdy kolejny rzut podejmując z miejsca, w którym dysk się zatrzymał.

Disc golf to sport dla każdego; powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 70. równocześnie z wynalezieniem frisbee. Od tamtego czasu dotarł do wszystkich zakątków świata, szczególne uwielbienie odnajdując w Finlandii, gdzie każdego tygodnia powstaje od 2-3 nowych pól.

Obiekt w Zieleńcu to 10-dołkowe pole wyposażone w specjalne maty rozbiegowe ze sztucznej trawy i certyfikowane kosze używane podczas największych turniejów na świecie. Długości dołków wahają się od 50 do 150 metrów czyniąc pole dostępnym dla osób w każdym wieku, niezależnie od sportowych predyspozycji. Obecność DiscGolfParku w Zieleńcu nie jest przypadkowa – pola powstają najczęściej w obszarach leśnych o zróżnicowanym terenie – naturalne przeszkody i różnice wysokości urozmaicają grę, a także wymagają wykorzystania kilku technik rzutu.

DiscGolfPark usytuowany jest na stokach Gryglówki (G1) i Winterpolu (W3) – łączna długość toru to 1001 metrów, co w praktyce wymaga od 60 do 90 minut czasu na przejście całej trasy. W grze będzie można wziąć udział bezpłatnie – jedyne zobowiązanie, jakie będzie musiał ponieść uczestnik, to zwrotna kaucja za wypożyczenie dysku, uiszczana w wybranych ośrodkach lub kasach wyciągu krzesełkowego.

Dodatkowym atutem zielenieckiego pola jest jego położenie. Kapitalnie wpisane w malowniczy krajobraz, jest doskonałym miejscem do aktywnego spędzania czasu i korzystania w maksymalnym stopniu z unikalnego zielenieckiego klimatu. Partyjkę disc golfa może poprzedzić spacer przynajmniej do Masarykovej Chaty, ale można ją odwiedzić też i po zakończonej grze.

Disc golf to sport dla każdego i niemal w każdym wieku. Jedynym kryterium jest właściwie umiejętność pozostania w pozycji pionowej, co niestety z udziału w zabawie wyklucza dzieci poniżej 2 roku życia. Nie jest wymagana licencja, ani specjalne przygotowanie. Wystarczy odwiedzić Zieleniec, zaplanować tu najlepiej przynajmniej weekend i grać można do woli. A naprawdę warto!

Mapa

POBIERZ MAPĘ

Opisy poszczególnych dołków

Zieleniec DiscGolfPark to obecnie najlepiej wyposażony obiekt w Polsce. Pole składa się z 10 dołków. Par pola to 32. Łączna długość dołków to 1001 metrów. Wyposażenie: Kosze Innova DisCatcher Pro. TeePady 1,5 x 2,5 m (sztuczna murawa). Kompletny system informacyjny – TeeSign przy każdym dołku i dwa InfoBoardy. Kosz i TeePad treningowy. Wyciąg krzesełkowy prowadzi do pierwszego dołka. Dyski można wypożyczyć w 20 oznaczonych ośrodkach Zieleńca.

 DOŁEK 1 (mapa

Prosty dołek, możliwość zagrania dowolną techniką. Kosz usytuowany na skraju lasu. Utrudnieniem jest elewacja i wiatr (gramy w dół stoku) oraz drzewa, które mogą nam zasłonić kosz przy słabym podejściu.

DOŁEK 2 (mapa

Powoli zwiększamy odległość. Gramy znów w dół, ale tym razem w poprzek stoku. Możemy dojść zarówno backhandem jak i forehandem. Kosz stoi naprzeciw, więc można próbować trafić także prostym rzutem. Grę utrudnia elewacja i wiatr oraz kilka drzew w pobliżu kosza.

DOŁEK 3 (mapa

Typowy forehandowy dołek. Należy zmieścić się między świerkami. Kosza nie widać z Tee a wokół niego także znajdziesz przeszkody.

DOŁEK 4 (mapa

Dla wielu osób będzie to najładniejszy dołek. Przed nami ściana lasu i odcinający się na jego tle kosz. Wystarczy w niego trafić. Gramy w poprzek stoku i w dół. Po zakończeniu dołka przechodzimy lasem do dołka numer 5.

DOŁEK 5 (mapa)

Możliwości dojścia do kosza jest kilka, ale nachylejnie terenu i obecność drzew skutecznie pokrzyżuje plany nawet najlepszym. To jedyny dołek, który może zmęczyć.

DOŁEK 6 (mapa)

W nagrodę po trudnym dołku numer 5 – szansa na hole-in-one! Nagroda pocieszenia to jagody, dla tych, którym nie uda się zatrzymać w pobliżu kosza.

DOŁEK 7 (mapa)

Najdłuższy dołek – 142 metry to nie przelewki. Z drugiej strony kosz widać z tee, co daje złudzenie, że będzie to bułka z masłem. Tak właśnie będzie. O ile nie wypadniesz z fairwaya…

DOŁEK 8 (mapa)

Forehandowy dołek prowadzący w dół wzdłuż ściany lasu. Nic trudnego, ale kosza nie widać z tee.

DOŁEK 9 (mapa)

Przedostatni dołek to kwestia opanowania. Duża przestrzeń i brak zagrożeń. Niestety niewielki błąd może kosztować kolejne kilka, kilkanaście a może kilkadziesiąt metrów do nadrobienia. Jeśli będzie to podchodzenie pod górę, można mieć kłopoty.

DOŁEK 10 (mapa)

To już koniec. Ryzykować, czy nie? Dołek jest sprawiedliwy. Budynek jest daleko, ale nie az tak daleko. Do drzew nie dorzucisz, a może dorzucisz. Rozegraj to taktycznie albo daj się ponieść fantazji.

TABELA WYNIKÓW

POBIERZ 

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Znajdziesz nas tutaj: